Vänsterpartiet har kongress!

Idag startar Vänsterpartiets 41:a kongress, i Örebro denna gång. Kongressen pågår 5 – 8 maj. En av kongressens stora frågor är förslag till ekologiskt/ekonomiskt punktprogram. Föreningens ombud är Cicci Herrström och Hassan Jama.

Vår förening har flera motioner, bland annat om att mycket mer offensivt driva frågor om att stödja medarbetarägt och kooperativ, lyfta in frågan om hedersrelaterat förtryck i partiprogrammet, behovet av kortare partiprogram och populärversion samt om att ta bort obegripliga inkonsekvenser i partiprogrammet som rör pluralism av ägarformer/avskaffandet av allt ägande.

Följ kongressen via Vänsterpartiets hemsida

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.